مربوط به خانه
Trending

با دستان خودتان سرمای زمستان را مهمان خانه کنید

تابستان فصل کولر است. البته به طبع آدمها گاهی این نیاز به کولر از ثور نیز شدت می گیرد. تعمیر کولر آبی کار ساده ایست. کافیست علت را پیدا کنید و راه حل رفع کردنش را بدانید. در این مقاله قرار است علت و معلول را برایتان شرح دهیم تا تابستان امسال، خودتان سرمای زمستان را مهمان خانه تان کنید.

با دستان خودتان سرمای زمستان را مهمان خانه کنید.
با دستان خودتان سرمای زمستان را مهمان خانه کنید 3
  • کولر کار نمی‌کند؟

اگر هر دکمه ای را میزنید،‌ کولر کار نمی‌کند باید متوجه شوید ایراد از برق است یا مشکل دیگری دارد. زمانی که با فشردن دکمه پمپ کولر شما روشن می شود اما کار نمی‌کند،‌ مطمئن باشید مشکل برق ندارید و نیاز است عیب را در موارد دیگر دنبال کنید.

مثلا شاید برق به ماشین نمی‌رسد. در این صورت با یک تست ساده می توانید فاز و نول برق را چک کنید و ببینید کدامیک قطع هستند؛ اما اگر مشکل برقی باشد احتمالا خودتان نمی توانید لین پیچی ماشین را اصلاح کنید و چاره ای جز تماس با یک متخصص ندارید.

  • ماشین صدا می دهد اما کار نمی‌کند

اغلب وقتی این اتفاق می افتد که یا ماشین نیم‌سوز است،‌ یا تسمه ای که به کولر انداخته اید بیش از اندازه محکم است. در این حالت باید ماشین را بدهید برای لین پیچی مجدد و تسمه را کمی شل کنید.

زمانی که این کارها را انجام دادید و ماشین به کار افتاد اما کولرتان هم چنان سر ناسازگاری داشت،‌ احتمالا قطعی لین پیچی راه انداز به کلید گریز از مرکز پیش‌آمده است. از بین بردن این قطعی نیز کار لین پیچی است.

  • تنها یک دور از ماشین فن کار می‌کند

 در این حالت احتمالا دور دوم از صفحه کلید ماشین قطع شده است. کولر را خاموش کنید و بعد از آن لین های متصل به ماشین را با دستگاه میگر اندازه گیری کنید. خواهید دید که یکی از لین ها قطع است. برای وصل کردن این قطعی نیاز به کاوره دارید و یک لحیم ساده؛ اما اگر این کار را انجام دادید و منشا قطعی را پیدا نکردید،‌ هنوز گزینه متخصص روی میز است و می توانید از مشورت او کمک بگیرید. در این شرایط تعویض لین ها بهترین گزینه است و لحیم کردن ممکن است دوباره شما را با مشکل قطعی رو به رو کند.

  • کلید تبدیل خراب است

از آن جا که جریان مصرف برق بین کنتاکت های (جعبه تقسیم) کولر زیاد است،‌ گاهی اوقات آن ها به یکدیگر جوش می خورند. در این حالت دو انتخاب دارید. یا کلید را تعویض کنید، یا آن را باز کنید و با دقت محل جوش خوردگی را ریگمال بزنید تا جوش کنتاکت ها از یکدیگر باز شوند.

  • فن تولید باد نمی‌کند با این‌که پوشال‌ها تر هستند

در این مورد احتمال یک عیب وجود دارد. این‌که تسمه کولر شما رهاست و نمی‌تواند باد تولید کند. برای این کار بعد از خاموش کردن کولر و برای اطمینان بیشتر پس از قطع کردن فیوز، بهتر است تسمه را بررسی کنید. اگر تسمه تان پاره بود آن را عوض کنید،‌ اگر شل بود دوباره آن را جا بیندازید. البته به خاطر داشته باشید دوباره آن قدر محکم نکنید که هیچ بادی از آن بیرون نیاید و ماشین از کار بیفتد.

باد هست اما سرما ندارد

سرما نداشتن کولر از آن دست ایراداتی است که کارتان را کمی سخت می‌کند. چون علت های زیادی برای سرما نداشتن کولر وجود دارد. یکی از آنها پاره بودن پارچه برزنتی کولر(پارچه برزنت کولر جهت تولید رابط بین کولر و دریچه کولر استفاده می گردد) است. زمانی که این پارچه پاره می شود هوای مطبوع و سرد نیز همراه آن به خارج از محیط انتقال پیدا می‌کند و از سرما داشتن آن به شدت می کاهد. در این حالت می بایست برزنت را تعمیر یا تعویض کنید. در خرید برزنت دقت کنید که حتماً آن را اندازه کولرتان بگیرد و از کیفیت و سختی پارچه آن مطمئن شوید. برزنت هایی که پارچه های سخت تری دارند، سرمای بیشتری را وارد محیط می کنند.

اگر برزنت شما سالم است،‌ بهتر است نگاه دوباره ای به تسمه بیندازید. شل بودن تسمه شما را از نعمت باد سرد و سرما محروم می‌کند.

عیب بعدی ممکن است از پوشال‌ها باشد. اگر میزان پوشال کم باشد،‌ هوای گرم محیط وارد فضای کولر می شود و به خانه شما انتقال پیدا می‌کند. برطرف کردن این مشکل ساده است. پوشال تازه بخرید و بعد از این‌که آن هارا حسابی در آب تر کردید، فضای خالی کولر را پر کنید. انتخاب بهتر این است که کلا پوشال‌ها را عوض کنید. این کار کمک زیادی در سرما داشتن کولر می‌کند.

مشکل بعدی ممکن است از مسدود شدن ناودان های کولر نشات گرفته باشد. در این صورت ناودان ها را تمیز کنید تا میزان آب کافی را به پوشال‌ها برساند و آن ها را برای تبدیل آب به باد سرد و سرما آماده کند.

در بعضی مواقع بدون این‌که به خاطر داشته باشید بست ورود آب را بسته اید و به این علت است که باد کولر سرما ندارد. در این شرایط حتماً یک مرتبه بست را چک کرده و اگر بسته بود،‌ با باز کردن آن مشکل را رفع کنید.

در این شرایط ممکن است مشکل از واتر پمپ باشد. برای رفع این عیب واتر پمپ را بیرون بیاورید و آن را تعویض کنید. تا درجه سرما را توسط آن چک کنید که آیا به سرما اضافه میشود و یا هم هیچ تغییری در درجه سرما نیامده است.

مشکل نهایی ممکن است نیم‌سوز بودن کولرتان باشد. آن را روی دور تیز بزنید و اگر همچنان سرمای مطلوبی نوزید آن را تحویل لین پیچی بدهید.

آب از تشک کولر سرریز می‌شود

زمانی که به این مشکل رو به رو می شوید، یک علت بیشتر ندارد. آن هم سوراخ شدن تشک کولر است. در این مواقع هم می توانید دست به کار شوید و تشک را تعمیر کنید. هم یک تشک جایگزین بگیرید و خیال خودتان را بابت سوراخی و پارگی مجدد راحت کنید. به خاطر داشته باشید بعد از این‌که تابستان تمام شد و تصمیم گرفتید کولرتان را جمع کنید،‌ حتماً تشک را بشویید،‌ آن را خشک کنید تا دچار پوسیدگی نشود.

  • قطرات آب داخل منزل

هر چند عبور چند قطره آب از دریچه کولر موجب شود شما سردی بیشتری را تجربه کنید،‌ اما این لذت فقط چند دقیقه دوام می آورد و مشکلاتی را برای شما رقم می‌زند. بهتر است به فکر چاره باشید.

در این صورت باید منشا ایراد را در دو جا دنبال کنید. یکی پوشال‌هایی که درست و مرتب سر جای خودشان قرار نگرفته اند و دوم این‌که پیپی که رابط بین پمپ و سه راهه آب است پاره شده. بهترین کار تعویض پیپ است که به سادگی می توانید آن را انجام دهید.

  • صدای کولر زیاد است

مورد دیگری که در کولرهای آبی بسیار موجب آزار می شود،‌ صدای بلندی است که آرامش را کاملا از بین می برد. عیب یابی این مشکل نیز راه حل های خودش را دارد.

اگر عیب از گشاد شدن یاتاقان ها باشد،(یاتاقان کولر آبی قطعه ایست متشکل از دو قسمت پایه و بوش که پایه های آن به بدنه کولر بوسیله دو عدد پیچ نگهدارنده متصل میشود و شفت توربین از قسمت بوش وسط آن که از جنس آلیاژ مس میباشد رد شده و در هنگام چرخش توربین را در جای خود نگه میدارد) باید آن را تعویض کنید. اگر پولی های (فلکه ها) روی محور ماشین درست بسته نشده اند آن را باز کنید و مجدد ببندید.

روغن‌کاری بلبرینگ‌های یاتاقان نیز از آن دست‌کارهایی است که به کم کردن صدای کولر شما کمک زیادی می‌کند. این کار را باید هر ماه انجام بدهید و حتماً از روغن مناسب استفاده کنید که باعث ایجاد بوی بد در کولرتان نشود.

عیب بعدی ممکن است از تاب برداشتن محور فن کولر باشد. برطرف کردن این مشکل تنها از عهده متخصص تراشکاری برمی‌آید و کار شما نیست.

عیب بعدی را هم باید در تسمه خراب جست‌وجو کنید. تعویض تسمه در این شرایط بهترین کار است.

  • لرزش کولر

در برخی موارد هم کولر، تولید صدا نمی‌کند؛ اما لرزیدن آن مشکلاتی را رقم می‌زند. علت لرزیدن کولر آبی می‌تواند تراز نبودنش باشد. با یک دستگاه تراز از این‌که کولر را روی سطح شیب مناسبی نصب‌کرده‌اید اطمینان حاصل کنید و اگر جای آن درست نیست تغییرش دهید.

خراب شدن و تاب برداشتن پروانه کولر آبی هم مورد دیگری است که کولر شما را به لرزه می‌اندازد. در این مورد هم تعویض پروانه کولر راه چاره است. لرزش کولر را جدی بگیرید چون ممکن است روی عملکرد ماشین شما تأثیر بگذارد و به آن فشار بیاورد.

  • بوی بد کولر

حتماً برایتان پیش‌آمده زمانی که کولر را روشن می‌کنید بوی بدی شبیه بوی ماهی یا تخم‌مرغ گندیده از آن به مشام می‌رسد. این بو معمولاً به دلیل رعایت نشدن بهداشت و پاکیزگی داخل کولر است.

تعویض پوشال‌ها، تعویض کردن آب تغذیه‌کننده کولر،‌ شستن پتنوس و… از مواردی است که می‌تواند بوی بد را از بین ببرد. اگر با تمام این کارها بوی بد از بین نرفت،‌ احتمال نیم‌سوز شدن ماشین هم وجود دارد.

شما هم میتوانید که کولر مورد نظر خود را از اپلیکیشن لیلام پیدا کرده و خریداری کنید و سرمای زمستان را مهمان خانه خود کنید. و یا هم کولر اضافی خانه تان را برای فروش بگذارید تا سرمای واقعای مهمان خانه دیگران شود.

Show More

اپلیکیشن لیلام

اپلیکیشن و وبسایت لیلام، محلی برای انتشار انواع اعلانات و نیازهای خرید و فروش اجناس نو و مستعمل است. با لیلام در هر کجای افغانستان عزیز، اجناس مورد نظر تان را بدون واسطه، بفروشید و یا کالای مورد نیاز ‌تان را خریداری نمایید.

Related Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back to top button