مربوط به خانه

راهنمای خرید آبگرمکن دیواری

همان‌طور که می‌دانید، آبگرمکن دیواری در‌واقع جایگزینی برای ماشین خانه مرکزی ساختمان است و می‌تواند انتظاراتی که از یک سیستم گرمایشی داریم مانند آب گرم مورد نیاز برای مصارف معمول از قبیل شست‌وشو، حمام کردن و گرمایش محیط را فراهم کند.
آبگرمکن های دیواری از رایج‌ترین وسیله گرمایشی هستند. نیاز به فضای کم، برای نصب، استقلال هر واحد مسکونی، ایمنی مناسب، عملکرد آرام و بی‌صدا، مصرف بهتر سوخت، هزینه کمتر تعمیرات، نگهداری راحت‌تر و درکل دردسر کمتر نسبت به ماشین خانه مرکزی یا سایر سیستم‌های گرمایشی باعث شده که آبگرمکن های دیواری محبوبیت خاصی پیدا کنند و تقریبا کسی برای استفاده از آن‌ها تردیدی نداشته باشد.
بعلاوه استفاده از آبگرمکن های دیواری به‌دلیل مصرف بهتر و صرفه جویی در سوخت، کاهش هزینه‌ها را در پی دارد.

برای خرید آبگرمکن دیواری مانند هر لوازم دیگری ابتدا باید نیازسنجی کنید و براساس مشخصات و شرایط موجود بهترین و مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید.

باید آبگرمکنی بخرید تا قادر باشد نیازهایی شما را به‌راحتی تأمین کند. در واقع اگر به‌خوبی شرایط را بررسی کنید و آگاهانه برای خرید اقدام کنید می‌توانید با پرداخت پیسه کمتر، خرید بهتری انجام دهید. راهنمای خرید آبگرمکن دیواری ما می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند. پس در این مطلب با ما همراه باشید تا با مواردی که باید برای خرید آبگرمکن دیواری به آن‌ها توجه کنید آشنا شوید.

آبگرمکن دیواری هواکش دار بخریم یا بدون هواکش؟
به‌طور‌کلی آبگرمکن های دیواری برحسب نوع خروجی آبگرمکن به دو دسته هواکش دار و بدون هواکش تقسیم می‌شوند. آبگرمکن های هواکش دار به یک هواکش مجهز هستند و با استفاده از یک دودکش دوجداره (کواکسیال) قابلیت این را دارند که علاوه بر خروج گازهای حاصل از کارکرد، همزمان اکسیجن مورد نیاز برای دستگاه را تأمین کنند و از اکسیجن داخل ساختمان استفاده نکنند. به‌همین‌خاطر بسیار با امنیت هستند. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های آبگرمکن های هواکش دار این است که می‌توان آن‌ها را در خارج از ساختمان نیز نصب کرد. ولی آبگرمکن های بدون هواکش این قابلیت را ندارند و حتما باید داخل ساختمان نصب شوند.
آبگرمکن های هواکش دار از نظر استاندارد و امنیت بر آبگرمکن های بدون هواکش برتری دارند پس بهتر است نوع هواکش دار آن را تهیه کنید.

دسته‌بندی آبگرمکن های دیواری براساس نوع مُبَدِل
آبگرمکن های دیواری از نظر تعداد مبدل نیز به دو دسته تک ‌مُبَدِل و دو مُبَدِل تقسیم می‌شوند.

انتخاب آبگرمکن بر اساس متراژ و موقعیت ساختمان
آبگرمکن های دیواری در اندازه‌ها و ظرفیت‌های مختلفی تولید شده اند. در واقع منظور از ظرفیت، قدرت حرارتی دستگاه در تولید آب گرم است و شما باید بر اساس شرایط واحد خود اقدام به خرید مناسب‌ترین آبگرمکن کنید.
یکی از مشخصاتی که باید برای انتخاب آبگرمکن مدنظر قرار دهید متراژ ساختمان است. ما در زیر به الگویی اشاره می‌کنیم که می‌تواند به شما کمک کند تا برحسب متراژ ساختمانتان، آبگرمکن مناسب را انتخاب کنید.

متراژ ساختمان نوع آبگرمکن مناسب برحسب ظرفیت
حداکثر تا ۱۲۰ مترمربع ظرفیت ۲۴ هزار
از ۱۲۰ تا ۱۸۰ مترمربع ظرفیت ۲۸ هزار
از ۱۸۰ تا ۲۲۰ مترمربع ظرفیت ۳۲ هزار
از ۲۲۰ تا ۲۷۰ مترمربع ظرفیت ۳۵ هزار

البته این اعداد تقریبی هستند و موارد دیگری مانند طبقه ساختمان، تعداد حمام، فاصله رادیاتورها از آبگرمکن می‌تواند در این انتخاب ‌تأثیر داشته باشند. پس اگر شما در طبقات بالای ساختمان هستید یا چند حمام دارید و تعداد رادیاتورها در منزلتان زیاد است چه‌بسا به آبگرمکن قوی‌تری احتیاج داشته باشید و فقط نمی‌شود با اتکا به متراژ ساختمان به جمع‌بندی نهایی رسید.

راهنمای خرید آبگرمکن دیواری
راهنمای خرید آبگرمکن دیواری

طبقه واحدتان در انتخاب آبگرمکن تأثیرگذار است
اگر واحدتان در طبقات بالایی ساختمان قرار دارد حتما باید از آبگرمکن های هواکش دار استفاده کنید. البته با تکیه بر دلایلی که در بالا گفتیم در هر حالتی و هر طبقه‌ای بهتر است همیشه از آبگرمکن های هواکش دار استفاده کنید.
اگر هم تمایل دارید آبگرمکن بدون هواکش تهیه کنید باید حتما به‌خاطر داشته باشید که آبگرمکن مورد نظر به خروجی دودکش مجهز باشد تا درصورت گرفتگی دودکش و عدم تخلیه مناسب گازهای حاصل از احتراق، سریعاً وارد عمل شده و آبگرمکن را خاموش کنید تا از بروز حادثه جلوگیری شود.

کیفیت و سال ساخت ساختمان را مدنظر قراردهید
کیفیت ساخت و شرایط ساختمان هم در این تصمیم‌گیری مؤثر هستند. مثلاً اگر ساختمان نوساز و با کیفیت باشد یا به کلکین های دوجداره مجهز باشد اتلاف انرژی بسیار پایین می‌آید. اما اگر ساختمان قدیمی ‌باشد و از دروازه و کلکین های معمولی استفاده شده باشد تبادل حرارت هوا با محیط بیرون بیشتر است و درنتیجه به سیستم گرمایشی قویتری نیاز است.

شرایط آب و هوایی محل سکونتتان مهم است
در تهیه آبگرمکن دیواری علاوه بر مواردی که تا به اینجا اشاره کردیم باید به شرایط آب و هوایی محل سکونت‌تان نیز توجه کنید. مثلاً اگر در مناطق سردسیر زندگی می‌کنید طبیعتا نسبت به کسی که در شرایط آب و هوایی گرم زندگی می‌کند به آبگرمکن با ظرفیت بالاتری احتیاج دارید تا توانایی تأمین آب گرم مورد نیاز و گرمایش محیط را به‌شکل مطلوب داشته باشد.

پس اگر قرار است برای منزل یا محل کار خود آبگرمکن دیواری تهیه کنید حتما این موارد را مدنظر قرار دهید تا بتوانید یک آبگرمکن مناسب از نظر ظرفیت قدرت حرارتی را انتخاب کنید.

نمایش بیشتر

اپلیکیشن لیلام

اپلیکیشن و وبسایت لیلام، محلی برای انتشار انواع اعلانات و نیازهای خرید و فروش اجناس نو و مستعمل است. با لیلام در هر کجای افغانستان عزیز، اجناس مورد نظر تان را بدون واسطه، بفروشید و یا کالای مورد نیاز ‌تان را خریداری نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا