مربوط به خانه

راهنمای عیب‌یابی کولر گازی

برای بالا بردن استهلاک کولرهای گازی و نگهداری از آن‌ها لازم است به‌صورت دوره‌ای پاک کاری کنید. اگرچه که پاک کاری کنندگان با یک تماس در دسترس هستند اما در بعضی مواقع عیب‌یابی و تعمیر با کمی تجربه انجام‌پذیر خواهد بود. به ‌همین دلیل در این مطلب قرار است به مهم‌ترین عیوب و نحوه ی رفع آن‌ها اشاره کنیم.

کولر گازی آب ریزه دارد؟

اگر مسیر تخلیه آب گرفتگی دارد آن را برطرف کنید. اگر مشکل حل نشد شاید پمپ کولر شکسته شده باشد. یا حوضچه کولر زنگ زده باشد، ‌شاید هم پیپ سوراخ شده باشد. یک احتمال دیگر هم این است که گاز کولر کم شده و روی اواپراتور برفک ایجاد شده و چکه می‌کند.

کار نمی‌کند؟
شاید سه شاخه معیوب است یا سیم های برق ورودی مشکل پیدا کرده است. ساکت برق ندارد و یا برق اصلی قطع شده است. یا ممکن است کیبل رابط بین قسمت داخلی و خارجی قطع باشد.
یک علت دیگر کارنکردن ممکن است ترموستات باشد. یا شاید کنترل الکتریکی درست عمل نمی‌کند.
نکته: یکی از نشانه‌های خرابی بورد الکتریکی،‌ خاموش شدن کولر گازی یا طبق برنامه نبودن عملکرد دستگاه است .

صدایی عجیب می‌آید؟
ممکن است محل قرار گرفتن کولرگازی تنظیم نباشد یا در بخشی پیچی شل شده باشد. چک کردن لرزه‌گیرها هم در این مواقع لازم است. مشکل حتی می‌تواند از فن یا اجزای فن باشد.

 خاموش نمی‌شود؟
اگر چنین مشکلی دارد، شاید سیستم مرکزی روشن نمی‌شود؛ این اشکال از تنظیم ترموستات است که بعد از رسیدن به دمای تنظیم شده درست عمل نمی‌کند و خاموش نمی‌شود. شاید هم کنترل های الکترونیکی مشکل پیدا کرده باشند یا سنسور از کار افتاده باشد. دلایل دیگر هم ممکن است گیر کردن فن یا حتی کوتاه بودن کیبل ترموستات باشد.

سرما کم شده است؟
به چند علت ممکن است این اتفاق بیفتد.

  • فیلترها کثیف شده‌اند که لازم است هر چند وقت یک بار تمیز شوند.
  • گاز کم شده است.
  • داخل پیپ ها کثیف است.
  • تایر های لرزه‌گیر کمپرسور، خراب شده‌اند.
  • کمپرسور اشکال پیدا کرده است.
  • دستگاه کار می‌کند ولی قطع می‌شود یا فقط باد ملایم می‌زند ؟
    احتمالا فن بیرونی اشکال پیدا کرده و فشار کمپرسور بالا رفته که باعث بالا رفتن آمپر دستگاه و قطع فیوز شده است یا شاید برق نوسان دارد و کمپرسور هنگ کرده است.

باد خیلی سرد است؟
در مواردی که مشکلاتی از این دست پیش می‌آید، احتمالا بورد الکتریکی یا ترموستات معیوب است . 

باد خیلی سرد نیست؟
شاید گاز کولر تمام شده و باید آن را چارج کنید. فیلتر ها و کندانسور را هم تمیز کنید.

 با روشن کردن کولر فیوز می‌پرد؟
اگر فقط در بعضی مواقع کار نمی‌کند و پس از فرمان گرفتن دستگاه بیرونی فیوز می‌پرد، شاید سیم کشی ها اتصالی داشته باشد و یا کیبل‌ها ضعیف و کهنه شده باشند. در این صورت باید کارشناس برق ساختمان سیم‌کشی را بررسی کند.
نکته: گاهی وقتی جریان مصرفی بیشتر از مقدار مجاز فیوز باشد، فیوز می پرد و برق کل خانه قطع می شود. می توان برای کنترل این وضعیت از برقکار خواست که یک فیوز مستقل سر راه بگذارد تا در صورت بروز مشکل برق کل ساختمان قطع نشود. با توجه به آمپر باید از فیوز متناسب استفاده کرد.

کولر دیر خاموش می‌شود؟
اگر بعد از خاموش کردن زمان بیشتری طول می‌کشد تا خاموش شود شاید خاک و آلودگی در فن گیر کرده باشد.

گاهی اوقات نیز سیستم خاموش می‌شود ولی دستگاه بیرونی هنوز کار می‌کند. در این مواقع به احتمال زیاد فرمان کمپرسور اتصالی کرده است.

فن خارجی کولر کار نمی‌کند؟
در این شرایط ابتدا باید باید جعبه برق و فیوز را بررسی کرد. اگر مشکل ادامه پیدا کرد،‌ احتمالا استارت کار نمی‌کند. فن را با یک وسیله تکان بدهید و ببینید روشن می‌شود؛ اگر فن شروع به کار نکرد،‌کولر را خاموش کنید و از یک متخصص کمک بگیرید.

امیدواریم این مطلب به شما کمک کند که تا حد امکان بتوانید کولر گازی خود را عیب‌یابی کرده و عیوب آن را برطرف کنید. همچنین اگر قصد دارید کولر گازی دست دومی بخرید، این مطلب به شما کمک می‌کند تا انتخاب بهتری داشته باشید و بدانید که کولری گازی مورد نظر در چه وضعیتی قرار دارد و چطور می‌توان عیب‌های آن را برطرف کرد.

برای خرید و فروش کولر های دست دوم خود حتما یک سر به اپلیکیشن لیلام بزنید تا یک خرید و فروش آسان را تجربه کنید.

Show More

اپلیکیشن لیلام

اپلیکیشن و وبسایت لیلام، محلی برای انتشار انواع اعلانات و نیازهای خرید و فروش اجناس نو و مستعمل است. با لیلام در هر کجای افغانستان عزیز، اجناس مورد نظر تان را بدون واسطه، بفروشید و یا کالای مورد نیاز ‌تان را خریداری نمایید.

Related Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back to top button