مربوط به خانه

نحوه عملکرد سیستم سرد کننده یخچال

یخچال‌ها انواع مختلفی دارند و به‌‌صورت کلی ازنظر سیستم سردکننده به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند که هرکدام نحوه عملکرد سیستم سردکننده و شکل‌گیری یخبندی متفاوتی دارند:
– یخچال‌های نوفراست (بدون یخبندی)
– یخچال‌های دیفراست (با یخبندی)

یخچال‌ها به‌واسطه کارکردشان در حفظ و نگهداری مواد غذایی و جلوگیری از فاسد شدن آن‌ها نیاز به کاهش گرمای هوا و سرد کردن کابین به‌نحواحسن دارند. این کار در یخچال‌ها به وسیله سیستم سردکننده انجام می‌شود.
زمانی‌ که کمپرسور یخچال شروع به‌کار می‌کند، گاز سرد موجود در مدار با فشار زیاد از طریق نل هایی که برای این‌کار نصب شده به محفظه یخچال فرستاده می‌شود. این گاز در نتیجه تبادل درجه گرمای محفظه یخچال را گرفته و خودش گرم می‌شود. با کشش دوباره کمپرسور گاز به گردش در می‌آید و بعد از سرد شدن، مجدداً توسط کمپرسور به محفظه یخچال فرستاده می‌شود. این‌کار بارها و بارها انجام می‌شود تا دمای کابین به دمای مورد نظر و مطلوب برسد.

نحوه شکل‌گیری یخبندی:
هنگامی‌که هوای گرم به یک جسم سرد برخورد می‌کند برای اینکه به تعادل درجه هوا برسد مقداری از رطوبت خود را از دست می‌دهد که این رطوبت به‌صورت قطرات آب بر روی جسم سرد جمع می‌شوند. هر‌چه رطوبت هوا بیشتر باشد  مقدار و سرعت تشکیل این قطرات بیشتر می‌شود. در مورد یخچال نیز همین اتفاق می‌افتد. زمانی‌که شما دروازه یخچال را باز می‌کنید یا غذای گرم درون یخچال قرار می‌دهید مقداری هوای گرم وارد یخچال می‌شود. این هوای گرم بعد از برخورد با هوا واجزای سرد داخل یخچال رطوبت خود را به‌صورت قطرات آب روی بدنه، کانال سرد‌کننده یخچال یا مواد غذایی به جا می‌گذارد. درنهایت نیز این قطرات یخبندی را تشکیل می‌دهند .

آب شدن یخبندی ایجاد شده در یخچال به دو دلیل الزامی‌هستند:
– لایه‌های یخبندی ایجاد شده بر روی نل های سردکننده مانند عایق سردی عمل می‌کنند و ضریب انتقال سردی را کاهش می‌دهند و در نتیجه سرما کم می‌شود.
– یخبندی موجود بر روی نل ها جلو جریان هوای ایجاد شده را به وسیله فن می‌گیرد و درنتیجه سرما کاهش می‌یابد.

اگر برفک یخچال بیش از حد شود، کار تبادل درجه هوا بین قسمت‌های مختلف یخچال دچار مشکل شده و یخبندی عملکرد صحیح یخچال رامختل می‌کند. البته تولید‌کنندگان یخچال و فریزرتمهیداتی اندیشیده‌اند تا یخبندی ها به‌صورت اتوماتیک از بین بروند و نیازی نباشد که این کار به‌صورت دستی انجام گیرد.
پس اگر وقت و حوصله ندارید که یخچال را به‌صورت دستی یخ زدایی کنید حتما به‌دنبال یخچال‌هایی باشید که عمل یخ زدایی را به‌صورت خودکار انجام می‌دهند.

Show More

اپلیکیشن لیلام

اپلیکیشن و وبسایت لیلام، محلی برای انتشار انواع اعلانات و نیازهای خرید و فروش اجناس نو و مستعمل است. با لیلام در هر کجای افغانستان عزیز، اجناس مورد نظر تان را بدون واسطه، بفروشید و یا کالای مورد نیاز ‌تان را خریداری نمایید.

Related Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back to top button