چرا گروپ یخچال فریزر روشن نمی‌شود؟

ممکن است برایتان پیش آمده باشد که قصد خرید یخچال مستعمل را داشته‌اید و همه‌چیز عالی پیش رفته تا این‌که بعد از چک نهایی متوجه خاموش بودن گروپ یخچال شدید و با خودتان فکر کردید این یخچال اشکالات اساسی دارد. خوب است بدانید که نباید به‌آسانی منصرف بشوید و جای نگرانی نیست.

شاید گروپ یخچال سوخته باشد!

در ابتدا مطمئن شوید که یخچال مثل همیشه سرد می‌شود و فریزر هم فریز می‌کند و تنها اشکال این است که گروپ آن از کار افتاده است. بعد با رعایت اصول ایمنی ابتدا دوشاخه‌ را از برق بکشید و محل گروپ را پیدا کنید. بیشتر گروپ ها یک محافظ پیچی دارند که به‌راحتی باز می‌شود. گروپ را بیرون بیاورید و یک معاینه‌ ساده کنید! اگر رشته‌ آن شکسته شده یا ریخته باشد،‌ گروپ سوخته است و باید آن را با یک گروپ جور تبدیل کرد. یکی دیگر از نشانه‌های خرابی یا سوختگی گروپ، سیاه و رنگی شدن آن است. اگر هیچ‌کدام از این نشانه‌ها را ندیدید ولی با یک تکان کوچک احساس کردید که صدایی از داخل گروپ می‌شنوید شک نکنید که گروپ سوخته است. خاموشی گروپ بیشتر به همین یک دلیل ساده اتفاق می‌افتد. به نظر می‌رسد که گروپ یخچال هم عمر معینی دارد و مثل همه‌ی گروپ های دیگر لازم است که گهگاه تبدیل شود.

هولدر هم اشکال پیدا می‌کند
اما اگر در بررسی متوجه شدید که گروپ سالم است ولی گروپ هنوز هم کار نمی‌کند، باید به هولدر یا سرپیچ گروپ شک کنید! بیشترین علت خاموشی گروپ بعد از خرابی خود گروپ،‌ از سرپیچ آن است؛ جایی که گروپ در آن قرار می‌گیرد؛ هولدر را از گروپ جدا کنید و آن را چک کنید. پس اگر نشانه‌ای از سوختگی یا خرابی دیدید، باید سرپیچ را به فروشگاه‌های لوازم الکتریکی، خانگی و یا نمایندگی‌های معتبر ببرید و یک سرپیچ مشابه آن تهیه کنید تا گروپ مجدداً شروع به کار کند. پایه‌ها و سیم‌ها را از قلم نیندازید. در نظر داشته باشید که ممکن است گاهی خاموشی به‌خاطر عدم اتصال صحیح گروپ با سرپیچ هم اتفاق بیفتد!

میکروسویچ مرموز!
تا اینجای کار ساده است! وقتی گروپ روشنایی ندارد، ممکن است فکر کنیم که گروپ سوخته است، اما همیشه هم این‌طور نیست. شاید مشکل از جای دیگری باشد و جایگزین کردن گروپ یخچال هم به حل آن کمکی نکند. در این مواقع باید دروازه یخچال را چک کنید و مطمئن شوید که دروازه کاملاً بسته می‌شود که بتواند سویچ را خاموش کند. گروپ یخچال وقتی روشن می‌شود که میکروسویچ عمل کند. اگر میکروسویچ عمل نکند، گروپ یخچال یا اصلاً روشن نمی‌شود و یا مدام روشن می‌ماند. این سوئیچ کوچک،‌ به شکل یک زبانه است که در مرکز قسمت پیشروی دروازه یخچال نصب شده و مثل سویچ دروازه موتر عمل می‌کند که تا کلید را فشار دادید، باید کمی صبر کنید و ببینید که میکروسویچ درست کار می‌کند. در اینجا هم همین‌که دروازه یخچال را باز می‌کنید، سویچ که مثل یک فنر است آزاد می‌شود و باعث وصل شدن مدار و روشن شدن گروپ یخچال می‌شود. اگر لازم بود که میکرو سویچ را خارج کرده و آن را چک کنید، باید بخشی از لاینر یا پوشش پلاستیکی داخلی را که سویچ در آن قرار دارد بشکافید. اگر سویچ گیر کرده بود به‌راحتی با همین یک کار کوچک گرفتگی برطرف می‌شود. در غیر این صورت آن را بیرون آورده، سیم‌های آن را با یک مولتی‌متر در چند مرحله چک کنید. اگر این کار را انجام دادید و جواب نگرفتید، وقت آن رسیده که یک سویچ جدید بخرید.

پس اگر یخچال مستعملی را برای خرید انتخاب کردید که هم یخچال و هم فریزر آن درست کار می‌کنند و فقط گروپ داخل آن روشن نمی‌شود و روشنایی داخل آن از کار افتاده است، با ترفند‌های ساده‌ای که در این مطلب گفتیم‌ می‌توانید اشکال را به‌درستی تشخیص دهید و حتی در مواردی آن نقص را برطرف کنید.

خروج از نسخه موبایل