مربوط به خانه

کدام جاروبرقی برای ما مناسب است؟

جاروبرقی یکی از کاربردی‌ترین وسایل است. تنوع زیاد و کارایی متفاوت جاروبرقی‌های موجود در بازار، قدرت انتخاب مشتری را بالا برده ‌است. جاروبرقی‌ها از نظر محل به‌کارگیری به چند دسته خانگی، تجاری، نیمه‌صنعتی و صنعتی تقسیم می‌شوند.

جاروبرقی‌های خانگی

جاروهای خانگی به انواع مختلفی نظیر کیسه‌ای، مخزنی، چارجی دستی و چارجی ایستاده تقسیم‌بندی می‌شوند.
جاروبرقی‌های کیسه‌ای
جاروهای کیسه‌ای مخزن زباله دارند. پاکت یا کیسه‌های پارچه‌ای و پلیمری محل انباشت آشغال‌هاست. کیسه‌های یک‌بارمصرف هم که دورریختی است و بعد از پر شدن باید با کیسه تازه تعویض شوند. کیسه‌ یا پاکت قدرت فیلتراسیون چندان زیادی ندارند؛ به همین خاطر بخشی از غبار و آلودگی انباشته‌شده در جارو از طریق منافذ کیسه به بیرون نشأت می‌کنند.

جاروبرقی‌های کیسه‌ای
جاروبرقی‌های کیسه‌ای

جاروبرقی‌های مخزنی
جاروهای مخزنی کیسه ندارند و زباله‌هایی که جارو می‌مکد، در مخزن جارو که معمولاً محفظه شفافی است، فشرده می‌شود و بعد از مدتی باید تخلیه شود. این جاروها معمولاً از جاروبرقی‌های کیسه‌ای کوچک‌تر هستند.

جاروبرقی‌های مخزنی
جاروبرقی‌های مخزنی

جارو چارجی دستی
جارو چارجی هاچند نوع‌اند و چند سالی است که وارد بازار شده‌اند و از آن‌ها در منزل، محل کار یا برای تمیز کردن داخل موتر استفاده می‌شود. مدل‌های دستی این جارو، ظاهر سبک و شیکی دارند و به‌راحتی جابه‌جا می‌شوند. از طرفی محدودیت مدل‌های پارویی برای نظافت سطوح باریک، کنج‌ها را ندارند.

جارو شارژی‌ دستی

جارو چارجی ایستاده
جاروی ایستاده یا عصایی یکی از جدیدترین جاروهای شارژی است. این جاروها تقریباً کارایی جاروبرقی را دارند با این تفاوت که خرطومی ندارند و همه اجزای آن داخل یک بدنه قرار دارند. این جارو هم مانند جاروهای مخزن دار چون پاکت ندارد باید مرتب تمیز شود و چون بی‌سیم است و چارج می‌شود، امکان استفاده طولانی‌مدت را ندارد. در عوض چون بعضی از انواع جارو چارجی به چشم الکترونیک مجهز هستند، گردوغبار را به‌خوبی جمع می‌کنند. این مدل تنها قابلیت استفاده برای کف را دارد.

جارو شارژی ایستاده
جارو شارژی ایستاده

علاوه‌بر انواعی که توضیح دادیم، جاروبرقی‌های دیگری نیز در بازار موجود هستند که کمتر برای مصارف خانگی کاربرد دارند و عمدتا برای مصارف صنعتی و تجاری استفاده می‌شوند.

جاروبرقی‌های تجاری
اصلی‌ترین قسمت یک جارو تجاری پمپ مکش آن است. جاروهای تجاری با امکان خرطومی بلند، مناسب نظافت فضاهایی مثل هوتل‌هاست. این جاروها چندموتوره هستند که ‌می‌توان هر یک از آن‌ها را خاموش یا روشن کرد. کارکرد هم‌زمان موتورها سرعت و کیفیت جاروکشی را افزایش می‌دهد. گنجایش مخزن این جاروها زیاد است. برخی از انواع این جاروها با بطری کار می‌کنند که برای محیط‌های متراکم و بدون دسترسی به پریز برق مناسب است. از این جاروها برای خدمات نظافتی زیاد استفاده می‌شود.

جاروبرقی‌های تجاری
جاروبرقی‌های تجاری

جاروهای نیمه‌صنعتی
این جاروها یک، دو یا سه‌موتوره هستند و سرعت مکش آن‌ها از جاروهای تجاری بیشتر است. این جاروها بدنه فلزی و چرخ‌های محکم گردان دارند که امکان کارکردن در محیط‌های سخت و صنعتی را به آن‌ها می‌دهد. قدرت فیلتراسیون در این جاروها زیاد است، چون فیلتر در مخزن جارو قرار داده نشده و‌ تمام ظرفیت مخزن قابل‌استفاده است. این جاروها قابلیت جمع‌آوری آب‌وخاک را دارند. جاروبرقی نیمه‌صنعتی چون جمع‌وجورند برای کارگاه‌های متوسط و کوچک مثل موتر شویی مناسب‌اند.

جاروهای نیمه‌صنعتی
جاروهای نیمه‌صنعتی

جاروهای صنعتی
این جاروها معمولاً در مدل‌های یک، دو یا سه موتوره تولید می‌شوند که با داشتن حجم مخزن بالا و امکان استفاده طولانی‌مدت،‌ قابلیت استفاده برای محیط‌های صنعتی و اداری را دارند. مزیت جاروهای صنعتی این است که قابلیت مکش هم‌زمان مواد مایع و جامد را دارند. مجهز به فیلترهای قابل شست‌وشو هستند و فیلتراسیون در این جاروها در چند مرحله اتفاق می‌افتد. قدرت و سرعت مکش در جاروهای صنعتی بسیار بالاست. بیشتر این جاروها جارو آب‌وخاک هستند که انتخاب مناسبی برای صنعت مهمانداری و رستوران است.

جاروهای صنعتی
جاروهای صنعتی

استفاده از جاروبرقی‌ها محدود به اماکن مسکونی نیست، بلکه در محیط‌های تجاری و صنعتی هم استفاده می‌شود. اگر جارو را درست انتخاب کرده باشید، هر بار که با آن کار می‌کنید، از نتیجه‌ احساس رضایت می‌کنید.  با نکاتی که آورده شد، ‌امید است بتوانید انتخاب مناسب و درستی داشته باشید.

نمایش بیشتر

اپلیکیشن لیلام

اپلیکیشن و وبسایت لیلام، محلی برای انتشار انواع اعلانات و نیازهای خرید و فروش اجناس نو و مستعمل است. با لیلام در هر کجای افغانستان عزیز، اجناس مورد نظر تان را بدون واسطه، بفروشید و یا کالای مورد نیاز ‌تان را خریداری نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا