۹ توصیه مهم برای خرید جاروبرقی

نسل جدید جاروبرقی‌ها وابسته به نوع مصرف و کارخانه‌ سازنده‌ جارو، در شکل‌های ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺳﺎﺧﺘﻪ می‌شود. نکاتی که در زیر می‌آوریم، موقع خرید جاروبرقی نو یا مستعمل به کار می‌آیند.

مشخصات کلی جاروبرقی

کوچکی و بزرگی جارو موقع انتخاب را نیاز مصرف‌کننده تعیین می‌کند. تک‌کاره یا جاروی خاک (این جارو برای مصارف خانگی، ‌کف‌پوش‌ها،‌ سطوح سرامیکی طراحی‌شده است)، دوکاره یا جاروی آب‌وخاک (برای جمع‌آوری گردوغبار و مواد مایع پخش‌شده در محیط به کار می‌رود. قدرت و سرعت مکش بالا و ساختار قوی دارد. مخصوص استفاده‌های تجاری مثل رستورانت و هتل است.) سه‌کاره یا آب‌وخاک و شوینده (این جاروها دو دسته‌اند: جاروی نیمه‌صنعتی که در کارگاه‌های تولیدی، محل‌های ساخت‌وساز، ساختمان‌های تجاری و مراکز خرید استفاده می‌شود و جاروی صنعتی که در صنایع و کارخانه‌های صنعتی به کار می‌رود. این جاروها قدرت و توان بسیار بالاتری دارند و می‌توانند مدت طولانی روشن بمانند).

بعضی از جاروها کیسه دارند و بعضی مخزنی هستند. جاروهای کیسه‌ای پاکت زباله دارند. نشانگر پر بودن مخزن در جاروهای کیسه‌ای با یک خط سرخ یا چراغ هشدار عمل می‌کند. جاروهای مخزنی کیسه ندارند و زباله‌هایی که جارو می‌مکد، در مخزن جمع می‌شود. در این جاروها نشانگر پر بودن اهمیتی ندارد چون مخزن شفاف است.

توان موتور
کارکرد جارو تا حد زیادی بستگی به توان جارو دارد. توان یک عامل مهم در انتخاب جارو است؛ توان بیشتر جاروها چیزی در حدود ۱۴۰۰ تا ۲۵۰۰ وات است. هر چه توان موتور بالاتر باشد، جاروبرقی با قدرت بیشتری کار می‌کند. معمولاً توان موتور ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰ وات برای استفاده‌ معمولی کافی است.

جاروبرقی

توان مکش
به‌جز توان موتور یکی از مهم‌ترین خصوصیات انتخاب جاروبرقی، توان مکش آن است. به همین دلیل همیشه دو عدد مختلف در فهرست مشخصات فنی یک جاروی خانگی ذکر می‌شود. مثلاً اگر (۳۰۰/۱۴۰۰) در مشخصات فنی جارو آمده باشد، یکی به معنای قدرت موتور و دیگری به معنای قدرت مکش خواهد بود. فیلیپس، اسنوا، پارس‌خزر و بوش از نمونه‌های جاروها با مکش خوب است.

صدای جاروبرقی
وقتی جاروبرقی می‌خرید، از فروشنده بخواهید آن را برای شما روشن کند تا صدایش را بشنوید. جاروبرقی‌های مدرن‌ کم‌صداتر هستند. برندهایی وجود دارند که تنظیمات جارو را پیش‌فرض روی بی‌صدا قرار داده‌اند و گران‌قیمت‌تر هستند!

تایر جارو
جاروها معمولاً دو تایر بزرگ در بدنه دارند و یک تایر کوچک چرخان در زیر جارو که قابلیت گردش دارد. هر قدر تایرها بزرگ‌تر باشند، انعطاف‌پذیری دستگاه و جاروکشی آسان‌تر است.

لوله‌ تلسکوپی
طول لوله‌ کوتاه می‌تواند باعث آسیب‌های مفصلی شود. چون باید حین جارو کردن به پایین خم شوید. لوله‌های بلندتر از ۲ متر هم باعث کاهش مکش می‌شود. مزیت لوله‌ تلسکوپی این است که شما می‌توانید آن را متناسب با قدتان تنظیم کنید.

طول سیم استاندارد
در اینجا باید از طول سیم جارو هم بگوییم که اگر کوتاه و غیراستاندارد باشد، مجبور می‌شوید برای جارو کردن هر نقطه، مرتب جاروبرقی را بلند کنید تا به پریز دیگری وصل کنید. ۶ تا ۹ متر طول سیم استاندارد است.

فیلتر هوا
این فیلتر مانع انتشار گردوغبار حاصل از جارو کردن در هوا می‌شود.

لوازم جانبی
سری‌های جاروبرقی خیلی به کار می‌آیند. سری مخصوص سنگ و سری‌های تمیز کردن کناره‌ دیوارها و درز مبل‌ها و تابلوها خیلی استفاده می‌شود. موقع خرید جاروبرقی دقت کنید که سری‌های جارو تکمیل باشند.

نمایندگی
قطعات اضافی جارو درصورتی‌که نمایندگی‌های مجاز برند جاروبرقی در سطح ولایت وجود داشته باشد،‌ به‌راحتی یافت می‌شود.

آنچه گفته شد، مهم‌ترین نکات در انتخاب جاروبرقی است. با کمی دقت موقع خرید می‌توانید یک جاروی کاربردی متناسب با نیازتان تهیه کنید.

خروج از نسخه موبایل