مربوط به خانه

راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی

آب ماده‌ای حیاتی برای بدن است اما نوشیدن آبی که آلوده و یا مملو از مواد کیمیایی است نه تنها مفید نیست بلکه آسیب‌های زیادی به بدن انسان وارد می‌کند. آب به دلیل ساختار خاصی که دارد می‌تواند بسیاری از مواد را در خود حل کند. از طرفی آب همیشه در طبیعت در حال گردش است و همین امر باعث می‌شود که در معرض آلودگی قرار گیرد. البته در سیستم آب شهری مقدار قابل توجهی از این آلودگی‌ها کاسته می‌شود ولی احتمال دارد که برخی از آن‌ها در آب باقی بمانند و یا در مسیر انتقال آب به دلایل گوناگونی از قبیل فرسودگی سیستم نل کشی و … به آب اضافه شوند. بنابراین اگر آب نوشیدنی محل سکونت شما کیفیت مناسبی ندارد، برای اینکه خیالتان از بابت عدم وجود این آلودگی‌ها درآبی که می‌نوشید راحت شود باید از دستگاه تصفیه آب استفاده کنید. دستگاه تصفیه آب مواد کیمیایی، باکتری‌ها و دیگر مواد آلوده کننده آب را از بین می‌برد. افراد زیادی به دنبال خریدن یک دستگاه تصفیه آب مناسب و باکیفیت هستند ولی تعداد اندکی می‌دانند که یک دستگاه تصفیه آب خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد. تنوع محصولات و قطعات بکار رفته در دستگاه‌های تصفیه آب به‌حدی زیاد است که خیلی اوقات خریداران را در انتخاب دستگاه مورد نیازشان سردرگم می‌کند. پس اگر شما نیز به دنبال خرید یک دستگاه تصفیه آب هستید توصیه می‌کنیم تا انتهای این مطلب باهمراه باشید.

انتخاب نوع دستگاه تصفیه آب براساس کیفیت آب آشامیدنی
دستگاه‌های تصفیه آب آشامیدنی با به کارگیری از فیلتر‌ها و صافی‌هایی که در آن‌ها موجود است آلودگی‌های مختلفی از قبیل میکروب‌ها، سرب، رسوب و رنگ، بو و املاح مضر را از آب جدا کرده و در واقع آب را قابل آشامیدن می‌کنند. درنتیجه ابتدا باید ببینید که آب محل سکونتتان چه مشکلی دارد. اگر مشکل آب فقط املاح و ذرات اضافی است می توانید از یک فیلتر یک مرحله‌ای یا سرشیری استفاده کنید اما اگر آب، غیر از این موارد بو و طعم بدی هم داشته باشد بهتر است از دستگاه‌هایی که فیلترهای چند مرحله‌ای دارند استفاده کنید.

انتخاب نوع دستگاه تصفیه آب بر اساس محل قرارگیری
اولین موردی که یک خریدار دستگاه تصفیه آب خانگی با آن روبرو می‌شود انتخاب بین دستگاه زیرظرف شوی و یا رومیزی است. محل نصب دستگاه تصفیه آب زیرظرف شوی همان‌طور که از نام آن پیداست زیر ظرف شوی آشپزخانه است. این دستگاه در درون الماری آشپزخانه نصب می‌شود و آب تصفیه شده به وسیله نلی که در کنار شیر آب آشپزخانه نصب شده است قابل برداشت است.
مدل رومیزی نیز روی الماری قرار می‌گیرد و به گونه‌ای طراحی شده که سایر وسایل آشپزخانه همخوانی داشته باشد.


بین این دو نوع دستگاه هیچگونه تفاوتی در عملکرد وجود ندارد. فقط دستگاه تصفیه آب رومیزی به‌خاطر طراحی و ظاهر بهتر از قیمت بالاتری برخوردار است. از طرفی در اکثر موارد قطعات و فیلترهای مدل رومیزی به‌صورت اختصاصی برای همان مدل طراحی شده است و به همین دلیل در مواردی که نیاز به تعویض فیلترها و یا قطعات موجود در دستگاه دارید شاید در تهیه آن‌ها با مشکل مواجه شوید. بنابراین اگر فقط به عملکرد دستگاه و کیفیت آب مصرفی‌تان اهمیت می‌دهید از بین این دو مدل اولویت و برتری با دستگاه تصفیه آب زیر ظرف شوی است.

انتخاب نوع دستگاه تصفیه آب بر اساس فناوری به کار رفته در آن
به‌طور‌کلی دستگاه‌های تصفیه آب برحسب فناوری به‌کار رفته در آن‌ها به دو دسته اسمز معکوس RO و اولترافیلتراسیون UF تقسیم می‌شوند. دستگاه‌های تصفیه آب مجهز به فیلتر ممبران اسمز معکوس RO به دلیل استفاده از فیلتر ممبران مجهز به پمپ هستند. این دستگاه با استفاده از فیلتر ممبرانی که در مرحله چهارم آن‌ها قرار گرفته است قادر هستند سختی آب، نایترات، نایتریت و سایر مواردی که برای سلامتی مضر هستند را به کلی از بین ببرند؛ ولی دستگاه‌های اولترافیلتراسیون UF به‌دلیل اینکه فاقد فیلتر ممبران هستند، پمپ مجهز ندارند. آب خروجی این دستگاه‌ها کیفیت مطلوبی دارد ولی این دستگاه توانایی حذف مقدار مشخصی را که یک فیلتر ممبران قادر به حذف آن است را ندارد.
انتخاب از بین این دو دسته کاملا وابسته به کیفیت آبی است که قرار است تصفیه شود.
یکی از بخش های مهم آب، مقدار ذرات جامد آب TDS است. TDS درواقع بیانگر مقدار ذرات و رسوباتی است که هنگام جوشاندن آب در چاینک یا سماور مشاهده می‌کنید. این رسوبات از عناصری مانند مگنیزیم و کلسیم تشکیل شده است. اگر مقداری این عناصر در آب مصرفی زیاد باشد می‌تواند مشکلاتی مانند سنگ گرده و جرم گرفتن ظروف ایجاد کند. مقادیر کم این عناصر هم می‌تواند باعث بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان شود.

دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس RO که شامل فیلتر ممبران است تقریبا ۹۵ فیصد عناصر موجود در آب را حذف می‌کند. درحالیکه دستگاه‌های اولترافیلتراسیون UF بر روی این عناصر تأثیری ندارند و معمولاً برای از بین بردن سایر آلودگی‌های آب مانند آلودگی‌های میکروبی کاربرد دارند. پس انتخاب از بین هر کدام از این دو فناوری بستگی به کیفیت آب ورودی منزلتان دارد و اصلا نمی‌توان گفت که کدام یک نسبت به دیگری برتری دارد. به‌طور‌مثال اگر TDS آب آشامیدنی منطقه شما مناسب باشد ولی درصد آلودگی میکروبی بالا باشد استفاده از فیلترهای اولترافیلتراسیون UF گزینه مناسب‌تری است زیرا اگر از فیلترهای اسمز معکوس RO استفاده کنید آلودگی‌های میکروبی از بین می‌رود ولی مقدار TDS آب هم کم می‌شود و می‌تواند مشکلاتی را برای شما به وجود آورد.
علاوه‌بر این موارد، قیمت فیلترهای RO به دلیل استفاده از قطعات بیشتری مانند پمپ، قیمت تر است و به همین ترتیب هزینه نگهداری آن نیز بالاتر خواهد بود. پس تنها در مواردی که TDS آب بالا است از این فیلترها استفاده کنید.

راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی
راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی

دستگاه تصفیه آب چند مرحله‌ای بخریم؟
تعداد مراحل تصفیه آب در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی یکی دیگر مواردی است که ذهن خریداران را به خود مشغول می‌کند و فروشندگان نیز برای فروش محصولات خود از آن استفاده می‌کنند. درواقع تعداد مراحل تصفیه آب یک ویژگی برای دستگاه تصفیه آب به‌حساب می‌آید ولی الزاما نشان‌دهنده برتری آن نیست. به‌عبارت‌دیگر نمی توان‌گفت که مثلا یه دستگاه هفت مرحله‌ای در هر شرایطی نسبت به یک دستگاه ۵  مرحله‌ای برتری دارد،زیرا این کیفیت و میزان مقدار مشخص آب ورودی محل سکونت شماست که مشخص می‌کند کدام دستگاه می‌تواند برای شما بهترین کارایی را داشته باشد. به‌صورت استاندارد تعداد مراحل تصفیه در یک دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس ۵ مرحله است.
دو مرحله فیلتر برای حذف ذرات معلق مانند گل و لای و ریگ
یک مرحله فیلتر کاربن برای حذف بوی نامطبوع آب و کلورین

یک مرحله فیلتر ممبران اسمز معکوس RO برای حذف ناخالصی‌ها و سموم موجود در آب یک مرحله فیلتر کاربن نهایی جهت حذف بوی احتمالی به دلیل ماندن آب در منبع ذخیره پس وقتی برای خرید دستگاه مراجعه می‌کنید به جای توجه به تعداد مراحل تصفیه به وظایف و ویژگی‌های هر مرحله توجه کنید که تا چه اندازه می‌تواند کیفیت آب و مقدار مشخص مورد نظر شما را بهبود بخشد.

در مطلب بعد به شما خواهیم گفت که برای خرید یک دستگاه تصفیه آب باید چه مواردی را بررسی کنید تا بتوانید از بین برندها و مدل‌های متنوع مناسب‌ترین دستگاه تصفیه آب را خریداری کنید.

Show More

اپلیکیشن لیلام

اپلیکیشن و وبسایت لیلام، محلی برای انتشار انواع اعلانات و نیازهای خرید و فروش اجناس نو و مستعمل است. با لیلام در هر کجای افغانستان عزیز، اجناس مورد نظر تان را بدون واسطه، بفروشید و یا کالای مورد نیاز ‌تان را خریداری نمایید.

Related Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back to top button