سرگرمی
موضوعات داغ

17 نکات مهم خرید و نگهداری بایسکل

بایسکل می‌تواند جایگزینی مناسب برای موتر باشد. با بایسکل سواری می‌توانید به سلامت جسم و روح خود کمک کنید و مقدار آلودگی محیط زیست و حجم ترافیک شهری را کاهش دهید. در این روزهای گرم تابستان نیز بیشتر افراد، در فکر خرید بایسکل هستند یا قصد تعمیر آن را دارند اما سئوالات زیادی در ذهنشان است که فقط یک کارشناس و تعمیر‌کار حرفه‌ای قادر به پاسخ دادن به ‌آن‌هاست. به همین دلیل در اینجا کارشناس و تعمیر‌کار بایسکل، به سئوالات کاربران در این زمینه پاسخ می‌دهد.

۱- بعد از هر بار شست‌وشوی بایسکل نیاز هست دوباره آن را روغن‌کاری کنیم؟
پاسخ کارشناس: گاهی قطعات بایسکیل مثل زنجیر به مرور زمان جرم می‌گیرد. وقتی با شوینده‌ها و مواد نفتی این جرم‌ها را شست‌وشو بدهیم، حتماً باید روغن‌کاری مجدد انجام شود.

۲- چه زمانی باید شُش بِرک بایسکل را تعویض کنیم؟
پاسخ کارشناس: در بِرک های هیدرولیکی و دیسکی یک هشداردهنده تعبیه شده که به محض گرفتن بِرک سوت می‌کشد و نشان‌دهنده تمام شدن زغال بِرک است. در سیستم بِرک لقمه‌ای در بایسکل های قدیمی، با چشم هم می‌شود تمام شدن زغال را دید و اگر در حال حرکت بِرک کنید صدایی ساییده شدن فلز شنیده می‌شود.

۳- من یک بایسکل سپورتی ۲۶ گیره دارم؛ به نظر شما برای فروش چه قیمتی مناسب است؟ البته نیاز به تعمیرات جزئی هم دارد.
پاسخ کارشناس: برای خرید و فروش بایسکل، سالم بودن قطعات آن بسیار مهم است. سالم بودن بدنه و تایرها، عملکرد سیستم گیر و بِرک بایسکل باید مدنظر باشد. اول بایسکل را سرویس کنید و بعد با توجه به میانگین .قیمت بایسکیل های مشابه که در سایت و اپ لیلام به فروش گذاشته شده‌اند به قیمت مطلوب برسید

۴- برای استفاده شهری بایسکل با بدنه آلومینیومی بهتر است یا کاربنی؟
پاسخ کارشناس: برای مصارف شهری بایسکل با فریم آلومینیومی را توصیه می‌کنم زیرا فریم کاربنی برای مسابقات مناسب‌تر است.

۵- سوار بایسکل گیر دار شدن احتیاج به آموزش خاصی دارد؟
پاسخ کارشناس: حتماً نیاز به آموزش خاصی دارد. بایسکل های گیر دار با معمولی تفاوت‌های اساسی دارند. برای کاربرد شهری گیر های سرعت مهم هستند و برای کوهستان و سطوح ناهموار گیر های سنگین.

۶- من در غرب کابل زندگی می‌کنم اما محل کارم مرکز شهر است. با توجه به شیب کابل از چه بایسکل ای برای تردد استفاده کنم؟
پاسخ کارشناس: بایسکل های شهری معمولاً سبک‌تر هستند. عرض کمتری دارند و اصطکاک کمتری ایجاد می‌کنند. این بایسکل تایرهای بزرگتری باید داشته باشند، سایز ۲۸ و ۲۹ مناسب است.

۷- اگر بایسکل دست دوم زمین خورده باشد آیا در تعادلش اثر‌گذار است؟
پاسخ کارشناس: بایسکیل ای که سابقه تصادف یا ترک‌خوردگی داشته ‌باشد، دچار مشکلات حرکتی است. دوشاخ بایسکل اگر در اثر زمین خوردن آسیب دیده ‌باشد، در تعادل بایسکل مشکل ایجاد می‌کند.

۸- یک بایسکل بسیار خوب و سالم دارم ولی زینش مقداری پاره شده‌ است و دسته‌های بالایش زنگ زده است. به نظر شما برای فروش چه قیمتی مناسب است؟
پاسخ کارشناس: بهتر است پیش از فروش، زین و دسته‌ها را تعمیر کنید تا خریدار بهتری داشته ‌باشد. حدود قیمت این بایسکل بین 3000 تا 16000 هزار افغانی است.

۹- بایسکل کورسی از لحاظ تایر و دوشاخه برای داخل شهر کابل بهتر است یا کوهستان؟
پاسخ کارشناس: بایسکل های شهری (road bike) برای شهری مثل کابل که اختلاف سطح زیادی دارد مناسب‌تر است. سبک بودن و داشتن تایر نازک‌تر مزیت این بایسکل در شهر است.

۱۰- آیا بایسکل مثل موتر اسنادی دارد که موقع خرید از فروشنده آن را بخواهیم؟
پاسخ کارشناس: قطعاً از فروشنده، کاغذ خرید مطالبه کنید. بهتر است برای پیشگیری از هرگونه شبهه‌ای قرارداد خط بین خریدار و فروشنده امضا شود.

۱۱- کوتاه و بلند بودن زنجیر بایسکل چه تأثیری در تعویض گیر ها دارد؟
پاسخ کارشناس: اگر زنجیر کوتاه باشد، گیرهای قدرتی را از دست می‌دهید و اگر زنجیر بیش از اندازه بلند باشد، هنگام تعویض گیر زنجیر به بیرون پرتاب می‌شود و مجبور هستید به‌صورت دستی زنجیر را در جایش قرار‌ دهید.

۱۲- پس از خرید بایسکل ای که چند سال خوابیده چه قطعاتی باید عوض شود؟
پاسخ کارشناس: تایر و تیوب باید عوض شود اما بقیه قطعات را با شستن و روغن‌کاری می‌توان احیا کرد.

۱۳- ملاک انتخاب سایز بایسکیل نسبت به قد چیست؟
پاسخ کارشناس: برای افرادی که قدشان بین ۱۶۵ تا ۱۸۰ سانتی‌متر است، سایز متوسط، (medium)، برای قدهای بلندتر از بزرگ (large) و برای افراد کوتاه‌ قدتر سایز کوچک (small) مناسب است. که این اندازه‌ها زیر لوله زین درج شده ‌است.

۱۴- برای خرید بایسکل توجه به وزن آن مهم است؟
پاسخ کارشناس: حداکثر وزن استاندارد یک بایسکل آماتور ۱۳ کیلوگرام است اما متأسفانه وزن برخی از بایسکیل های موجود در بازار گاهی به ۲۰ کیلوگرام هم می‌رسد.

۱۵- موقع خرید بایسکل دست دوم به چه مواردی در خصوص تایر توجه کنیم؟
پاسخ کارشناس: تایر نباید ترک‌خوردگی داشته ‌باشد زیرا تایر ساییده و ترک خورده امکان ترکیدن تایر را افزایش می‌دهد.

۱۶- بایسکل مخصوص خانم‌‌ها چه مشخصاتی دارد؟
پاسخ کارشناس: در بایسکیل های آماتور برای خانم‌ها میله بالای بایسکل شیب بیشتری دارد تا خانم‌ها راحت‌تر بتوانند سوار بایسکل شوند. نوع زین، ارتفاع و اندازه آن هم برای مردان و زنان متفاوت است.

۱۷- چک لیست خرید بایسکل چه مواردی است؟
پاسخ کارشناس: دقت کنید بایسکل خوردگی نداشته باشد. عملکرد سیستم بِرک و عملکرد تعویض گیرها در مرحله بعدی است. کمک‌بندی بایسکل نیز باید روان باشد.

اگر شما هم قصد خرید و فروش یا تعمیر بایسکل دارید، یا با مواردی در بایسکل خود مواجه شدید که پاسخی برای آن‌ها ندارید، سئوالات خود را در بخش نظر‌خواهی با ما به اشتراک بگذارید.

نمایش بیشتر

اپلیکیشن لیلام

اپلیکیشن و وبسایت لیلام، محلی برای انتشار انواع اعلانات و نیازهای خرید و فروش اجناس نو و مستعمل است. با لیلام در هر کجای افغانستان عزیز، اجناس مورد نظر تان را بدون واسطه، بفروشید و یا کالای مورد نیاز ‌تان را خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا