راهنمای خرید موترموتر

راه های انتخاب موتر دست دوم در افغانستان

امروزه با ‌توجه به افزایش قیمت موترهای صفر، انتخاب موتر دست دوم و کارکرده برای مصرف‌کنندگان به صرفه‌تر است. البته که چنین کاری ملزومات خود را داشته و خریداران باید به نکاتی از جمله بدنه و رنگ موتر، اسناد، سال تولید، مسافت پیموده شده با موتر و… دقت کنند تا با خرید موتر دست دوم متحمل ضرر و زیان نشوند. در همین راستا راهنمای خرید موتر دست دوم را در اینجا آورده‌ایم تا با خواندن آن بتوانید تجربه خرید موفقی داشته باشید.

نکات مهم و راه های انتخاب موتر دست دوم در افغانستان

موارد متعددی وجود دارد که هنگام انتخاب موتر دست دوم باید به آنها توجه کنید. اگر خودتان در مورد موتر چیزی نمی‌دانید بهتر است با یک فرد حرفه‌ای در این زمینه مشورت کنید یا یک کارشناس را همراه خود برای بازدید موتر ببرید. در ادامه این نوشته درباره تعدادی از راه های انتخاب موتر دست دوم در افغانستان مطالعه میکنید.

انتخاب موتر دست دوم

  • شاسی‌ها موتر دست دوم را بررسی کنید

اول از همه شاسی‌ موتر را بررسی کنید. شاسی خراب یکی از بزرگترین ضعف‌های موتر بوده که ضرر زیادی در آینده برای دریور به همراه خواهد داشت. اگر شاسی ضربه شدید خورده باشد، ماشین موتر در زمانی کوتاه دچار مشکل شده و موتر تا حدی از وضعیت تنظیم اشترینگ خارج شده که همین امر موجب ساییدگی تایر ها می‌شود. در این صورت خریدار باید هر چند ماه یک بار برای تنظیم ماشین و خرید تایر هزینه کند. با توجه به بالا رفتن قیمت قطعات موتر، خریدن موتری که از قسمت شاسی آسیب دیده به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

  • سقف‌و ستون‌ها را چک کنید

قسمت سقف و ستون‌‌های موتر را چک کنید که موتر تکر و ضربه شدید نداشته باشد. معمولا اگر سقف موتر آفتاب‌سوختگی (از بین رفتن رنگ موتر بخاطر تابش مستقیم نور آفتاب) داشته باشد یعنی رنگ شرکتی است و تعویض نشده است. با این حال شما باز هم رابر های دور سقف را جدا کرده و قسمت‌های چسپیده به آن را بررسی کنید. زیرا برخی از فروشندگان هنگام تکر سقف آفتاب سوخته را جایگزین سقف خراب می‌کنند تا هنگام فروش، مشتری متوجه تکری بودن موتر نشود.

  • به پوسیدگی‌های زیر موتر و گلگیر دقت کنید

قسمت‌های زیر و گلگیر موتر را از لحاظ پوسیدگی بررسی کنید. اگر موتری از قسمت زیر پوسیدگی داشته باشد، هنگام بارش باران آب به داخلش نفوذ کرده که باعث ایجاد مشکلات مختلف و اذیت شدن سرنشینانش می‌شود.

  • سلامت ماشین و سیستم برق‌رسانی را جدی بگیرید

مورد دیگری که باید مورد بررسی قرار بگیرد، قسمت ماشین و برق موتر است. در هنگام بازدید از فروشنده زمان تعویض تسمه تایم را بپرسید‌. اگر تسمه تایم بیشتر از هفتاد هزار کیلومتر کار کرده باشد حتما باید تعویض گردد. چرا که اگر تسمه تایم پاره شود موجب خرابی ماشین موتر می‌گردد و به دنبال آن شما برای تعمیر ماشین هزینه زیادی باید پرداخت کنید.

  • دود‌ خروجی اگزوز را چک کنید

به موتر ریز بدهید. اگر هنگام ریز دادن دود آبی از موتر خارج شد ناشی از خرابی ماشین است. اگر دود سفید یا بخار خارج شود، ناشی از خرابی واشل سرسیلندر است. اگر دود سیاه خارج شد، ناشی از مصرف سوخت زیاد است.

به این نکته توجه داشته باشید که برخی از فروشندگان از روغن‌های سخت استفاده می‌کنند که از دود کردن موتر جلوگیری ‌کنند که در این صورت شما متوجه خرابی ماشین نمی‌شوید. روغن‌های سخت را به اصطلاح اس‌تی‌پی می‌نامند که به راحتی در بازار یافت می‌شود. توصیه می‌کنیم از این نوع روغن استفاده نکنید چون به ماشین موتر آسیب جدی می‌رساند.

  • سیم‌کشی موتر نباید خشک شده باشد

سیم‌کشی موتر را چک کنید که بر اثر حرارت خشک نشده باشد. چرا که اگر خشک باشد امکان پارگی سیم‌ها وجود دارد. حتی در برخی موارد باعث سوختن سیم‌کشی می‌شود که همین عامل باعث از کار افتادن موتر می‌شود. برای تست کامل موتر، چندین کیلومتر با موتر حرکت کنید و به صداهای مختلف آن گوش کنید. اگر متوجه صدایی از هر جای موتر شدید به یک مستری یا کارشناس مراجعه کنید.

  • مراقب دلالان موتر باشید

اگر برای پیدا کردن موتر موردنظر خود به پارکینگ‌های خرید و فروش مراجعه کردید و و در هنگام مذاکره بر سر موتری که پسندید، متوجه شدید شخصی به جمع شما اضافه شده و قیمتی بالاتر از قیمت پیشنهادی شما پیشنهاد می‌دهد، از آن معامله صرف‌نظر کنید. چرا که احتمالا آن شخص از آشنایان فروشنده بوده و قصد بازار گرمی دارد تا شما را تحریک کند که به قیمت بالاتری موتر را خریداری کنید. این افراد معمولاً دلالان موتر هستند که به صورت گروه‌های چند نفری خریدار را احاطه کرده و سعی در جلب‌نظر وی دارند.

  • مسافت پیموده شده را درنظر بگیرید

نکته دیگری که در خرید موتر دست دوم و کارکرده باید بررسی کنید مسافت پیموده شده با موتر است. توجه داشته باشید هرچقدر میزان مسافت پیموده شده با موتر بیشتر باشد موتر فرسوده‌تر خواهد بود. البته تعداد کمی از افراد هستند که با اینکه موتر شان مسافت زیادی را طی کرده، به دلیل انجام به موقع سرویس‌های دوره‌ای، به نسبت سالم‌‌تر از نمونه‌های مشابه کم‌کارکردتر است. این نوع موتر ها یکی از بهترین گزینه‌ها برای خرید موتر دست دوم هستند. برای همین می‌توان گفت مسافت پیموده شده ملاک بر سالم بودن موتر نیست، اما حداقل به شما کمک می‌کند که بفهمید چه مقدار از موتر استفاده شده است و آیا آن موتر ارزش خرید دارد یا خیر.

  • مسافت پیموده شده قابل دستکاری است

این موضوع را هم در نظر بگیرید که امروزه برخی از افراد مسافت پیموده شده موتر را دستکاری می‌کنند. راهی که کمک می‌کند متوجه این موضوع شوید، مراجعه به یک مستری یا نمایندگی معتبر است. آنها با استفاده از دستگاه‌های دیاگ، مسافت واقعی پیموده شده که در کامپیوتر موتر ثبت می‌شود را چک می‌کنند. البته ممکن است این راه هم جواب ندهد، یعنی دستکاری موتر طوری صورت گرفته باشد که به این آسانی‌ها هم متوجه آن نشوید.

این موضوعات که برای شما ارائه شد شما را کمک خواهد کرد که بتوانید در انتخاب موتر دست دوم راحت تر باشید.

اگر نمیخواهید وقتتان تلف شود و از خانه موتر مورد نظر تان را پیدا کنید حتما به اپلیکشن لیلام سر بزنید، ما برای سهولت بیشتر شما میکوشیم.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا